Voda so soľou

Matúš 5:13  Vy ste soľ zeme. Ak však soľ stratí chuť, čím bude osolená? Na nič nie je už súca, len ju vyhodiť, aby ju ľudia pošliapali.

Kedysi som trochu hrával basketbal. Nepatril som k najrýchlejším – skôr naopak – ale aj tak ma každý tréning stál asi dva litre potu. A bolo ich treba nahradiť. Jedného dňa mi doporučili „jónový nápoj“. Nebojte sa, nešlo o doping, či steroidy. Len soli, ktoré organizmus stráca v pote. Na sáčku som zbadal zaujímavú informáciu:
 
Telo zle prijíma samotnú vodu. Musí v nej byť čosi rozpustené.“

J7,38n: Ako Písmo hovorí: Rieky živej vody potečú z vnútra toho, kto verí vo mňa. A to povedal o Duchu, ktorého mali prijať tí, čo uverili v Neho

Keď ľudia veria v Krista a prijímajú Ducha Svätého, tento z nich prúdi. Kedy? Vždy. Netreba robiť žiadne zvláštne úkony, aby sa „otvoril kohútik“. Večne aktívny, večne panujúci, ale aj večne slúžiaci Duch Svätý sa nedá spútať našimi predstavami a príkazmi. Keď nezatvrdíme srdce, bude v nás a cez nás pôsobiť.

Ale ľudia, ktorým chceme priniesť spásu, Ho len tak ľahko neprijmú. Treba pridať trochu soli. A tou sme my. Musíme sa v evanjelizácii po kúskoch rozpúšťať a dávať, aby sa otvorili brány sŕdc pre spasenie.

Nestačí sedieť so slovami: „Veď zachrániť dokáže aj tak len Boh!“ Dokáže. A niekoho zachráni aj bez nás, ale ťažšie a neskôr.  A my sa pripravíme o veľa radosti a lásky. Stratíme zmysel a hĺbku života. Stratíme veľa požehnania.

Na druhej strane nie je dobré spoliehať sa iba na svoju svätosť. Kto dokáže zjesť čo i len lyžičku soli bez vody? Aj polovička je odporná a 140 gramov dokáže človeka zabiť! Spomeňme si na mnohé náboženské vojny, keď sa ľudia spoliehali na svoju svätosť, či náboženské vedomosti. Koľko mŕtvych priniesli?

Odovzdávajme sa radšej Duchu Svätému, nech nás mení na soľ a rozpúšťa vo svojich „vodách“. Oživujúcich vodách. Nech koná svoje dielo aj prostredníctvom našich rúk, či úst.

This entry was posted in Poučenia. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *