Never hriechu, ver Bohu

Lukáš 15:29  On však odpovedal otcovi: Pozri, koľko rokov ti slúžim a nikdy som neprestúpil tvojho rozkazu, ale nikdy si mi nedal ani kozliatko, aby som sa poveselil s priateľmi; 30  keď však prišiel tento tvoj syn, ktorý ti prehýril majetok s neviestkami, zabil si mu vykŕmené teľa.

Priznám sa, že tento Nový rok mi začal pokušením, ale aj vyslobodením z neho. A na konci krátkej kapitolky, krátkeho víťazného zápasu zažiarila veta:

Never hriechu, ver Bohu!“

Čo sa za touto myšlienkou skrýva? Pozrime sa na chvíľu do duše človeka, ktorý bol dobrý, poslušný a pracovitý. Ale jeho vyhlásenie: „ tvoj syn, ktorý ti prehýril majetok s neviestkami“ odkrýva hlboké túžby srdca, teda vieru: „Hýriť s neviestkami je príjemnejšie a naplňujúcejšie, ako život s Bohom.“

 Čomu teda veríme? Kde hľadáme potešenie, kde vyslobodenie, kde naplnenie vnútra? Keď prídu zvody, povieme si: „Aké to mám ťažké, že musím odolať! Aké veľké tlaky musím znášať!“ – alebo rovno:

Veď sme spasení z viery, tak načo trpieť? Načo odolávať v prípade takého malého hriechu, s akým práve zápasím? Veď len zbytočne strácam radosť zo života a slobodu!“

 Poznáte tieto zápasy? Ja áno. A musím vyznať, že som v mnohých prehral. Ale na druhej strane Duch Boží – Duch Svätý stále viac víťazí. Aj nad pokušením, aj nado mnou. Ale je to víťazstvo, ktoré ma neubíja a nezväzuje. Práve naopak – dáva slobodu. Dáva novú, neskalenú radosť zo života.

 Dáva tú najlepšiu vieru – že je príjemné a naplňujúce žiť v Bohu. Nepíšem to ako nábožnú frázu, ale ako skúsenosť podoprenú múdrou Bibliou.

 Oplatí sa zanechať hýrenie a myšlienky na sex, či inú extázu. Nie zo strachu pred trestom, ale uprostred radosti, ktorú prináša Boh – často z maličkých vecí a hlavne z ľudí a z Neho samotného.

 


 
Rímskym 8:1n  Nieto teda teraz už odsúdenia tých, čo sú v Kristovi Ježišovi a nechodia podľa tela, ale podľa ducha. Zákon životodarného Ducha v Kristovi Ježišovi oslobodil ťa totiž od zákona hriechu a smrti.
This entry was posted in Poučenia. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *