Apokalypsa – zjavenie lásky

Najprv sa opýtam: „Viete, čo znamená slovo apokalypsa?“ – Mnohí ľudia sú popletení, lebo vidia apokalyptické filmy, ako tam búcha, padá, horí a rúca sa. Ja tie filmy nepozerám, len občas zavadím o nejakú tú reklamu. Povrchný svet nás nimi strháva do povrchného myslenia a podsúva, že apokalypsa je proste veľký a hrozný zmätok, ktorý zničí svet. Vlastne nezničí, lebo ho vždy zachráni ten herec, čo si neviem spomenúť jeho meno. Tí, čo poznajú meno herca, zasa veľmi často nepoznajú Boha.

Čo však znamená slovo apokalypsa naozaj? Znamená zjavenie. Je to niečo ako proroctvo, ale hlbšie, dôslednejšie a dôkladnejšie. Vôbec sa nemusí týkať konca sveta. A aj keď sa týka, jej hlavným poslaním je vyjaviť Boží charakter. Jeho zámery, city a myšlienky.

 

Zjavenie 1:12-18 Nato som sa obrátil, aby som pozoroval hlas, ktorý hovoril so mnou. A keď som sa obrátil, uzrel som sedem zlatých svietnikov 13 a uprostred nich niekoho podobného Synovi človeka, oblečeného do plášťa a opásaného zlatým pásom na prsiach. Hlavu a vlasy mal biele ako biela vlna, ako sneh, oči ako ohnivý plameň, nohy podobné lesklému kovu rozžeravenému v peci a hlas ako hučanie mnohých vôd. V pravej ruke mal sedem hviezd, z úst Mu vychádzal ostrý dvojsečný meč a tvár mal ako slnko, keď svieti v plnej sile. Keď som Ho uzrel, padol som Mu k nohám ako mŕtvy; On však položil na mňa pravicu a povedal: Neboj sa! Ja som Prvý aj Posledný a živý; bol som mŕtvy, a hľa, som živý naveky vekov a mám kľúče smrti a podsvetia.

Boh dal zjavenie cez Jána – apoštola lásky. Teda potrebujeme pohľad lásky, aby sme pochopili Apokalypsu. A potrebujeme pohľad Apokalypsy, aby sme lepšie pochopili lásku, aká je.

Niektorí ľudia vôbec nevnímajú Božiu lásku. Berú Stvoriteľa ako chladného policajta, ktorí sa zabáva striehnutím na hriechy a ničením akejkoľvek radosti.

Iní si predstavujú, že sa vznáša kdesi v jahodovej pene a vôbec netuší, čím na zemi prechádzame: „Robte si čo chcete, ja všetkých aj tak zoberiem do nebíčka…“

Ďalší Ho považujú za schizofrenika, ktorý má dve povahy, ako Dr. Jekkyl a Mr Hyde. Raz má všetko odpúšťajúcu lásku, inokedy spravodlivý hnev.

Aký obraz Božej lásky nám prináša kniha zjavenia?

Skúste si len predstaviť dom. Veľký dom. Nie obyčajný, ale dom pre opustené deti. A ten dom horí. Deti sú ohrozené. Nielen plameňmi, ale aj zločincami, ktorí ho zapálili. Tí blokujú východy a ak nejaké dieťa prekĺzne hádžu ho späť. Hrozí, že všetky deti zahynú.

Vtom sa blíži pán domu. Je plný lásky. Čo teda urobí? Vyobjíma prvého zločinca, čo stretne? Povie útočníkom, že stačí, aby ku nemu cítili nejakú nejasnú vieru a môžu si robiť, čo len chcú?

Aby ste správne chápali – viera je rozhodujúca, ale viera činná skrze lásku.

Aby ste správne chápali – Boh miluje aj tých zločincov. Robí všetko, aby ich zachránil. Ale nie na úkor nespravodlivo a kruto prenasledovaných.

Zjavenie 16:1 Potom som počul mohutný hlas z chrámu hovoriť siedmim anjelom: Choďte a vylejte na zem sedem čiaš hnevu Božieho!

Áno, aj láska sa môže hnevať. Svoj hnev však zadržuje kým sa dá. Kým je nádej, že deti prežijú a niektorí zo zločincov sa nechá presvedčiť na obrátenie.

This entry was posted in Poučenia and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *